Uwaga nowe…..

Od 2013 roku obowiązują na terenie Niemiec nowe wymagania odnośnie przepistów przeciwpożarowych w instalacjach mieszanych. Większość dotychczasowych rozwiązań posiadających ogólny atest budowlany ABP nie może być już stosowama w przypadku tego rodzaju instalacji!

Problem pojawiający się w przypadku instalacji mieszanych polega na tym, że większość dotychczasowych rozwiązań nie zabezpiecza systemów rurowych z palnego tworzywa sztucznego zamontowanych w danej kondygnacji w wystarczającym stopniu i że w związku z tym, w razie pożaru, może dojść do ich zapłonu, co zostało udowodniono na podstawie najnowszych przeprowadzonych testów.

Oferujemy Państwu odpowiednie rozwiązania, które pomogą uporać się z tym problemem. Od momentu obowiązywania nowych przepisów do stosowania w instalacjach mieszanych nadaje się np. zarówno sprawdzone złącze ochrony przeciwpożarowej BSV 90 jak również złącze Doyma Curaflam® Konfix Pro.

Jednak najnowsze odkrycia powinny być również okazją do zastanowienia się nad tym, czy stosowanie instalacji mieszanych z tworzywa sztucznego jest w ogóle jeszcze na czasie. Instalacje te powstały pierwotnie dlatego, że w ówczesnych instalacjach szczelinowych elastyczny montaż rurek z tworzywa sztucznego był łatwiejszy, oraz że przy montażu przewodów grawitacyjnych nie chciano rezygnować z niepalnego żeliwa. Niepalność jest nadal istotną właściwością wszelkich rozwiązań, jednak innowacyjne systemy podtynkowe można w dzisiejszych czasach wyposażyć równie dobrze w elementy z tworzywa sztucznego, jak i z żeliwa.

Z tego względu zalecamy: niełączenie systemów i instalowanie niepalnych systemów rurowych z żeliwa aż do poziomu umywalki. W ten sposób w całej instalacji z rur odpływowych można uniknąć montażu rur z tworzywa sztucznego, które mogą stanowić zagrożenie pożarowe.

Aktuelle Informationen rund um den Brandschutz bei Gussrohr- und bei Mischinstallationen erhalten Sie hier.